Trwająca sytuacja epidemiczna wymaga aktualnie jeszcze większej dbałości o dezynfekcję zarówno mniejszych, jak i większych powierzchni. Poza odpowiednim utrzymaniem odległości, dbałości o zachowaniu maseczki na twarzy, ważnym elementem podczas dbania o zdrowie w tym trudnym okresie są środki dezynfekujące. Czym w ogóle jest dezynfekcja i jak powinna ona przebiegać w czasach koronawirusa – przeczytacie w tym artykule.
Dezynfekcja – czym jest?
Dezynfekcja nie polega na całkowitym zniszczeniu mikroorganizmów ani ich form przetrwalnikowych. Proces ten polega tylko na zredukowaniu bakterii oraz drobnoustrojów do poziomu względnie bezpiecznego. Dezynfekcji wymagają praktycznie wszystkie powierzchnie, zwłaszcza wszelkie urządzenia, podłogi, ściany, czy dobrze nam znana skóra.
Preparaty do dezynfekcji dużych powierzchni
Do dezynfekowania dużych powierzchni zwykle używa się preparatów w formie proszków, płynów lub tabletek o szerokim spektrum działania. Są to środki zarówno na bazie chloru, jak i bezchlorowe. Używane w zależności od czyszczonych powierzchni – stal nierdzewna, guma, PCV, szkło czy też powierzchnie chromowane lub emaliowane. Do dużych powierzchni często dezynfekowanych zalicza się szpitale lub przychodnie, gdzie dochodzi również do kontaktu z krwią. Ta również musi być regularnie dezynfekowana, dlatego istnieją środki czyszczące krew oraz inne organiczne wydzieliny. Płyny do dezynfekcji w dużych butelkach są najczęściej w formie koncentratu. Na etykietach są dokładne instrukcje, jak rozrabiać taki koncentrat. Aby dezynfekcja powierzchni dużych przebiegała pomyślnie, warto używać odpowiednio większych preparatów oraz dostosowanych do pomieszczeń.
Biurowce – dezynfekcja
Powierzchnie biurowe, niezależnie od liczby pracowników są zwykle większe niż domowy kącik stworzony z myślą o pracy. Na wspólnej przestrzeni spotyka się od kilku do kilkudziesięciu, czasami nawet kilkuset osób. Aktualnie podczas pandemii trudno w inny sposób niż częstą dezynfekcją części wspólnych czy własnych rąk, zadbać o bezpieczeństwo pracowników. Szczególnie że wiele osób pracujących w biurach musi do nich przychodzić, gdyż pracuje hybrydowo. W firmie po zakończonej pracy powinna być wykonywana również ogólna dezynfekcja, a na co dzień w wielu dostępnych dla ludzi miejscach powinny być do dyspozycji pracowników środki do odkażania rąk. Podczas przerw pracowników czy długiej przerwy, miejsca takie jak klamki, części wspólne – kuchnie, toalety – powinny być na bieżąco dezynfekowane. W obecnej sytuacji jest to w stanie zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusami niebezpiecznymi dla zdrowia.
Dezynfekcja klatek schodowych
Na klatkach schodowych mijają się ciągle sąsiedzi, mając ze sobą mniejszy lub większy kontakt. Nie musi być to kontakt bezpośredni, żeby przenosić niechciane zarazki, a żeby te osiadały na częściach wspólnych. Przez klatki schodowe przemieszcza się codziennie mnóstwo osób, często również niebędących mieszkańcami danej kamienicy czy bloku – są to np. kurierzy, listonosze czy goście innych mieszkańców. Zachowanie odpowiedniej odległości nie zawsze jest w stanie nas uchronić, dlatego tak ważna jest dezynfekcja części wspólnych. Wirusy i bakterie można znaleźć na takich powierzchniach jak: klamki od drzwi wejściowych, poręcze, skrzynki pocztowe czy klamki od okien. Poza regularnym sprzątaniem przez różne firmy trudniące się tym, warto samemu wziąć szmatkę z płynem dezynfekcyjnym i przetrzeć te najczęściej dotykane wspólne powierzchnie. To wszystko dla wspólnego dobra.
Dezynfekcja w szpitalach
Szpitale w dobie koronawirusa to trudny temat. Przewija się przez nie naprawdę setki tysięcy, a nawet i więcej osób. Obsługa i personel muszą dbać o praktycznie sterylną czystość, by nie narażać ani pacjentów, ani siebie bardziej niż można na kolejne zagrożenia. Dezynfekcja jest więc priorytetową kwestią. Odkażanie powierzchni, korytarzy, zabiegówek, a przede wszystkim narzędzi powinno odbywać się kilka razy dziennie. Do większych sprzętów, które również są dezynfekowane, nie tylko sprzątane, należą łóżka pacjentów oraz ich szafki. Największe skupiska bakterii są na podłogach i przenoszone są na podeszwach, dlatego zalecane są ochraniacze na buty, a aktualnie nie ma odwiedzin pacjentów. Regularna dezynfekcja powierzchni powinna się odbywać na preparatach bezpiecznych dla ludzi, np. na bazie podchlorynu sodu.