Ćwiczenia rozluźniające mięśnie dna miednicy i krocza mogę odegrać bardzo istotna rolę w życiu kobiety. Dowiedz się, jak dbać o sprawność mięśni dna miednicy.
Fizjoterapia w zaburzeniach napięcia mięśni dna miednicy
Miednica zbudowana jest z dwóch kości miedniczych i kości krzyżowej, do których, za pomocą ścięgien przyczepiają się mięśnie, tworząc dno miednicy. Jej kostna budowa zasadniczo jest taka sama u kobiet i mężczyzn, jednak specyfika układu moczowego i rozrodczego predysponuje kobiety do częstszych dolegliwości i dysfunkcji tego obszaru.
Z danych statystycznych wiemy, że ponad połowa dorosłych kobiet zgłasza takie problemy, jednak biorąc pod uwagę, że są to kwestie uważane za wstydliwe i intymne, liczba ta jest zapewne większa. Prężnie rozwijająca się fizjoterapia w dziedzinie uroginekologicznej stawia czoła tym przekonaniom i z powodzeniem pomaga w zapobieganiu i rehabilitacji dysfunkcji mięśni dna miednicy.
Jak dbać o sprawność mięśni dna miednicy?
Mięśnie dna miednicy wyściełają ją, zapewniając odpowiednie ułożenie narządów wewnętrznych oraz kontrolę oddawania moczu. Aby były sprawne i wydolne konieczny jest ich trening, tak jak w przypadku innych mięśni naszego ciała. Niestety często spotykane określanie ich jako słabe, pokutuje przeświadczeniem, że należy je jak najczęściej napinać. To błąd.
Wydolne mięśnie to takie, które spełniają swoją funkcję, potrafią się napiąć wedle naszej woli, ale też rozluźnić, co często bywa pomijane. Należy pamiętać, że przyczyną dolegliwości może być nadmierne napięcie, a wtedy powyższy sposób treningu zaszkodzi zamiast pomóc. Ponadto, w prawidłowych warunkach mięśnie dna miednicy aktywują się samoistnie – nie ma wtedy konieczności poddawania ich treningowi.
Ćwiczenia mięśni dna miednicy fizjoterapia. Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty?
Jeżeli jednak mamy wątpliwości co do prawidłowej pracy naszych mięśni, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, najlepiej o specjalizacji uroginekologicznej. Terapia dna miednicy może okazać się bardzo ważna. Pomoże on w przypadku:
- nietrzymania moczu;
- przewlekłego bólu okolicy krocza, vulvodynii;
- obniżenia narządów rodnych;
- rozstępu mięśnia prostego brzucha;
- zaburzenia czynności jelit;
- przebycia urazów okołoporodowych;
- pochwicy i innych dysfunkcji seksualnych;
Wymierne korzyści przynosi również wizyta podczas fizjologicznej ciąży i po rozwiązaniu. Pozwoli to ciężarnej na świadomą kontrolę, mięśni dna miednicy, umiejętność ich rozluźnienia, poprawę ich elastyczności i wydolności. Taka profilaktyka może zapobiec późniejszym problemom.
Jak przebiega terapia w przypadku zaburzeń pracy mięśni dna miednicy?
Udając się do terapeuty należy pamiętać, że jest on profesjonalistą i tematy intymne, które powszechnie mogą powodować zawstydzenie, są dla niego zupełnie naturalne. Umawiając się na wizytę dobrze jest zapytać jak się do niej przygotować. Pierwszym etapem zawsze jest wywiad z pacjentem, czyli rozmowa na temat stanu zdrowia i występujących dolegliwości. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna część i nie należy zatajać żadnych informacji, ponieważ kluczowe dla powodzenia terapii jest znalezienie przyczyny dysfunkcji. Następnie fizjoterapeuta przystąpi do badania, również postawy całego ciała, wydolności mięśni oraz ewentualnej blizny po cesarskim cięciu.
Jednym z elementów terapii może być manualne, przezpochwowe ocenienie stanu mięśni dna miednicy. Wygląda ono wtedy dość podobnie, jak podczas badania ginekologicznego. Nie jest to niezbędne i nie każdy fizjoterapeuta praktykuje takie badanie, ale pomaga ono w diagnostyce, a co za tym idzie skutecznej terapii. Jeżeli pacjentka wyrazi na nie zgodę, zostanie poproszona o napięcie poszczególnych mięśni, co umożliwi precyzyjne określenie wydolności zarówno mięśni miednicy mniejszej jak i brzucha.
Ostatnim elementem wizyty będzie terapia, która w każdym przypadku będzie inna. Zależnie od przyczyny dolegliwości, dobrane zostaną odpowiednie, indywidualne ćwiczenia i zabiegi. Najczęściej stosowana jest terapia manualna okolicy miednicy i kręgosłupa, powłok brzusznych lub pochwy. Nieodłącznym elementem na pewno będzie nauka kontroli mięśni (zarówno napięcia jak i rozluźnienia), połączenia ich z oddechem i relaksacją.
Wiele kobiet nie jest świadoma jak ważne są ćwiczenia dna miednicy. Korzystałam z terapii przy zaburzeniach pracy mięśni dna miednicy i mega mi to pomogło. Polecam wszystkim!