Zapłodnienie jest w gruncie rzeczy bardzo skomplikowanym procesem, dlatego też wielu ludzi zadaje sobie pytanie na czym polega zapłodnienie i jak dochodzi do zapłodnienia? W celu zrozumienia tego mechanizmu należy przyjrzeć się procesowi zapłodnienia zarówno od strony kobiety, jak i mężczyzny. Taka analiza pozwoli na łatwe przyswojenie sobie wiedzy i usystematyzowanie zachodzących po sobie wydarzeń, które prowadzą do zapłodnienia i w następstwie do ciąży.
Jak dochodzi do zapłodnienia? I kiedy dochodzi do zapłodnienia?
Wiele osób zastanawia się jak dochodzi do zapłodnienia i kiedy to następuje. Otóż zapłodnienie u człowieka jest procesem, podczas którego dochodzi do połączenia gamety żeńskiej i męskiej, czyli komórki jajowej produkowanej w jajnikach kobiety z plemnikiem pochodzącym od mężczyzny. W ten sposób powstaje zygota, która zawiera materiał genetyczny obojga rodziców i daje początek nowemu organizmowi. Nasienie mężczyzny musi znaleźć się w pochwie kobiety, skąd plemniki pokonują drogę przez kanał szyjki macicy do jajowodu, gdzie z reguły spotykają komórkę jajową. Kolejnym zadaniem plemnika jest przedostanie się do wnętrza komórki jajowej. To bardzo trudne zadanie i udaje się je wykonać jednemu tylko plemnikowi, jeśli ten okaże się dość silny, aby pokonać zaporę tworzoną przez błonę komórki jajowej. Proces ten naturalnie jest wynikiem stosunku seksualnego odbytego przez kobietę i mężczyznę, lub w przypadku trudności pary z zajściem w ciążę, do zapłodnienia może dojść z pomocą współczesnej medycyny, np. w wyniku procesu in vitro.
Kiedy dochodzi do zapłodnienia?
Teraz powiemy dokładnie kiedy dochodzi do zapłodnienia. Wiele par martwi się, że współżycie bez zastosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji mogło doprowadzić do ciąży. Spędza to sen z powiek szczególnie w sytuacji, w której ludzie nie są gotowi na powitanie nowego członka rodziny. Należy wiedzieć, że nie każdy stosunek seksualny prowadzi do ciąży. Plemniki mężczyzny są w pełnej gotowości przez cały czas, obojętnie w jakim dniu dochodzi do zbliżenia. Cały trud, który wkładają plemniki w osiągnięcie celu, czyli wniknięcie do komórki jajowej może jednak okazać się zupełnie daremny. Zapłodnienie kobiety możliwe jest bowiem tylko w jednym, wybranym momencie w miesiącu.
Kiedy więc dochodzi do zapłodnienia?
Zapłodnienie kobiety możliwe jest przez najwyżej 4-5 dni w czasie 28-dniowego cyklu miesięcznego, czyli standardowego czasu, który upływa od wystąpienia jednej miesiączki do drugiej. Czas ten może być nieco krótszy, bądź też dłuższy, stanowi bowiem indywidualną cechę każdej kobiety. Najczęściej jednak trwa 28 dni, dlatego przyjmuje się taki właśnie przedział czasowy.
Po jakim czasie dochodzi do zapłodnienia? Czym jest cykl jajnikowy?
W jajnikach kobiety obecne są pęcherzyki jajnikowe. W każdym cyklu miesięcznym, w jajniku zachodzą zmiany pod wpływem estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Zmiany te określa się mianem jako cykl jajnikowy. W wyniku cyklu jajnikowego tego jeden z pęcherzyków jajnikowych staję się pęcherzykiem owulacyjnym. Z pęcherzyka owulacyjnego końcowo powstanie dojrzała komórka jajowa. Proces dojrzewania pęcherzyka jajnikowego trwa mniej więcej do połowy cyklu, czyli około 14 dnia, wtedy też dochodzi do owulacji, czyli uwolnienia dojrzałej komórki jajowej do jajowodu. To właśnie w tym momencie może nastąpić połączenia plemnika z komórką jajową i dojść do zapłodnienia. Warto pamiętać, że męskie plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet kilka dni, dlatego też zapłodnienie jest możliwe przez około 5 dni każdego miesiąca. Te dni określa się mianem dni płodnych kobiety.
Etapy zapłodnienia, podsumowanie
Podsumowując całe zagadnienie, aby doszło do zapłodnienia muszą wystąpić następujące okoliczności:
- Musi dojść do penetracji oraz wytrysku, to znaczy, że penis mężczyzny musi znaleźć się w pochwie kobiety, oraz że musi zostać z niego uwolnione nasienie z plemnikami.
- Kobieta w tym czasie musi znajdować się w odpowiednim momencie cyklu miesięcznego, to znaczy że stosunek seksualny powinien odbyć się w dni płodne.
- Plemnik musi być na tyle silny, żeby pokonać osłonę tworzoną przez błonę komórkową komórki jajowej.
Dopiero zaistnienie wszystkich wyżej wymienionych okoliczności gwarantuje zajście procesu zapłodnienia, połączenia komórek i późniejszy rozwój ciąży.
To dość oczywista sprawa, ale jednak dobrze, że została wyjaśniona w bardziej profesjonalny sposób 🙂