PGT to badania preimplantacyjne, które pozwalają na wykrycie wad genetycznych w zarodkach otrzymanych na drodze in vitro. Dzięki nim możliwe jest wykrycie zarówno nieprawidłowości w liczbie chromosomów, jak również chorób jednogenowych, spowodowanych pojedynczą mutacją w genie. Wykonuje się je przed wprowadzeniem zapłodnionych jajeczek do organizmu kobiety. Przeprowadzenie tego rodzaju badań zwiększa szansę na powodzenie zabiegu in vitro i urodzenie zdrowego dziecka.
Jak wygląda procedura badań PGT?
Badania PGT przeprowadza się pod koniec hodowli zarodków, w momencie gdy osiągną fazę blastocysty – około 6 dni po zapłodnieniu zewnątrzustrojowym. W tym celu pobiera się niewielki fragment trofoektodermy, który następnie jest poddawany analizom w laboratorium genetycznym. Badania pozwalają wykryć, np. wady związane z nieprawidłową ilością chromosomów, a także mutacjami w konkretnych genach, które w późniejszym życiu doprowadzą do rozwoju choroby monogenowej. Do momentu otrzymania wyników, zarodki są bezpiecznie przechowywane.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii badania PGT są bardzo bezpieczne i istnieje jedynie niewielkie ryzyko uszkodzenia zarodka w ich trakcie.
Rodzaje badań PGT
Wyróżniamy badanie PGT-A, które pozwala nam na określenie zmian w ilości chromosomów w kariotypie zarodka. Dzięki niemu możliwe jest wczesne wykrycie takich chorób jak: zespół Downa, zespół Turnera, zespół Pataua i.in. często letalnych.
Badanie PGT-M wykonywane jest w celu wykrycia mutacji w obrębie jednego genu, które odpowiadają za występowanie chorób jednogenowych. Przeprowadzenie tego rodzaju badania jest wskazane szczególnie w przypadku, gdy jedno lub oboje rodziców choruje lub jest nosicielem choroby.
Czym są choroby genetyczne jednogenowe
Choroby jednogenowe są spowodowane pojedynczą mutacją w genie. W zależności od rodzaju genu w jakim doszło do zmian możemy wyróżnić:
- choroby monogenowe autosomalne,
- choroby monogenowe sprzężone z płcią.
Choroby jednogenowe możemy podzielić również ze względu na sposób ich dziedziczenia:
- choroby dziedziczone w sposób recesywny,
- choroby dziedziczone w sposób dominujący.
Należy zauważyć, że choroby genetyczne jednogenowe są bardzo szeroką grupą chorób, które w różnym stopniu mogą upośledzać funkcjonowanie dziecka.
Rodzaje chorób monogenowych
Choroby jednogenowe autosomalne dziedziczone w sposób dominujących to m.in. choroba Huntingtona, stwardnienie guzowate i achondroplazja. W grupie chorób monogenowych autosomalnych recesywnych możemy wyróżnić: mukowiscydozę, anemię sierpowatokrwinkową, fenyloketonurię i alkaptonurię.
Do chorób genetycznych jednogenowych sprzężonych z płcią, dziedziczonych w sposób dominujący zaliczamy: krzywicę oporną na witaminę D, zespół Retta oraz zespół łamliwego chromosomu X. Chorobą monogenową sprzężoną z płcią dziedziczoną w sposób recesywny jest: dystrofia mięśniowa Duchenne’a, daltonizm, hemofilia A i B.
U kogo warto przeprowadzić badania PGT?
Badania PGT są najwcześniejszym etapem diagnostyki prenatalnej. Dzięki nim możemy dowiedzieć się o występowaniu, np. chorób genetycznych jednogenowych, które mogą bardzo upośledzić funkcjonowanie dziecka. W przypadku wykrycia tego rodzaju nieprawidłowości para ma szansę zrezygnować z zapłodnienia i uniknąć w późniejszym czasie trudnej decyzji o przerwaniu ciąży lub urodzeniu i wychowywaniu chorego dziecka. Co więcej badana tego typu są pomocne także w przypadku próby ustalenia przyczyny wcześniejszych poronień.
Przed skierowaniem na badania preimplantacyjne lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z partnerami i objaśnia na czym polega cała procedura, czego możemy dowiedzieć się z badań i jakie wiążą się z nimi zagrożenia.
Badania PGT są zalecane przede wszystkim u par, które:
- Posiadają dziecko obciążone chorobą genetyczną.
- Mają problem z poronieniami nawykowymi.
- U jednego z partnerów lub obojga występuje nieprawidłowy kariotyp.
- Przynajmniej u jednego z partnerów występuje choroba monogenowa.
- Jeden z partnerów lub oboje są obciążeni chorobą monogenową.
- Partnerka przekroczyła 35 rok życia.
To bardzo ważne badanie, dzięki któremu możliwe jest wykrycie wielu chorób.